Zegary s³oneczne - oryginalna dekoracja ogrodu, domu, parku. Doskona³a reklama Twojej firmy

 
Powrót do strony g³ównej      

Zegar S³oneczny Horyzontalny
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

S³oñce mierzy up³ywaj±cy czas. Pojawia siê na niebie o poranku i znika wieczorem, znacz±c w ten sposób dzieñ i noc, podstawowy rytm ¿ycia. Cz³owiek u zarania dziejów cywilizacji w celu okre¶lenia pory dnia wykorzystywa³ widome po³o¿enie tarczy S³oñca wedle otaczaj±cych go obiektów naturalnych. Prze³om nast±pi³ w momencie wynalezienia gnomonu, czyli pionowo wbitego w ziemiê patyka, którego cieñ znaczy³ pory dnia. Tak powsta³ pierwszy zegar s³oneczny, a zarazem najprostszy i najstarszy przyrz±d astronomiczny oparty na niezwykle precyzyjnym mechanizmie uk³adu Ziemie-S³oñce. Sta³o siê to kilka tysiêcy lat temu w Mezopotamii i w Egipcie i zapocz±tkowa³o ¶wiadome obserwacje astronomiczne.
W letniej porze roku S³oñce w Toruniu od wschodu do zachodu zakre¶la du¿y k±t, najwiêkszy 22 czerwca wynosz±cy a¿ 267 stopni. Zim± k±t jest ma³y i 22 grudnia w Toruniu wynosi zaledwie 101 stopni. Przek³ada siê to na d³ugo¶æ dnia w ró¿nych porach roku, co pokazano na poni¿szych wykresach.






Jak odczytaæ czas przy pomocy zegara s³onecznego?

1. Zaobserwuj cieñ pochy³ej krawêdzi gnomonu i odczytaj wskazanie cienia na podzia³ce godzinowej. Otrzymasz czas s³oneczny, który w zale¿no¶ci od pory roku mo¿e ró¿niæ siê od czasu cywilnego (u¿ywanego w ¿yciu codziennym) nawet o kilkana¶cie minut.
2. Aby uzyskaæ dok³adny czas cywilny u¿ywany w Polsce w porze letniej, do wskazañ zegara dodaj lub odejmij poprawkê minutow± odczytana z wykresu analemmy znajduj±cego siê na tarczy zegara.
W tym celu:
a) wska¿ na wykresie datê dnia dzisiejszego i odpowiadaj±ca jej linie siatki,
b) wska¿ punkt przeciêcia siê linii siatki daty z falist± krzyw± analemmy,
c) odczytaj poprawkê minutow± z osi minutowej po lewej lub prawej stronie wykresu.
Czas odczytany z uwzglêdnieniem poprawek jest czasem cywilnym który obowi±zuje w Polsce w letniej porze roku. W okresie zimowym nale¿y dodatkowo od wskazañ zegara s³onecznego odj±æ 1 godzinê, aby uzyskaæ czas zimowy.
 




Nasze zegary s³oneczne
W Polsce
Za granic±

Pobierz plakat (360 KB):
 

2003© by Gnomonica